Nansen dijalog centar je lokalna nevladina, neprofitna i nestranačka organizacija osnovana u travnju 2001.

Načela rada:● Dostojanstvo ● Kritičko mišljenje i djelovanje ● Svijest o zajednici ● Interkulturalnost ● Osnaživanje

Nansen dijalog centar

Cvjetkova 32, 31000 Osijek - RH

+385 31 494 257

Mladi i prevencija nasilja 10.07.2025.

PROJEKT „I LJUBAV IMA GRANICE – OSNAŽIVANJE MLADIH ZA NENASILNE ODNOSE“

U kontekstu sve prisutnijeg nasilja među mladima projekt I ljubav ima granice – Osnaživanje mladih za nenasilne odnose nastao je kao konkretan odgovor na alarmantne podatke o učestalosti vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj. Cilj je projekta osnažiti adolescente kroz edukaciju i razvoj praktičnih vještina za prepoznavanje i nenasilno rješavanje konflikata, s naglaskom na izgradnju zdravih i ravnopravnih odnosa temeljenih na međusobnom poštovanju, povjerenju i emocionalnoj pismenosti.

Nasilje među adolescentima, bilo fizičko, emocionalno, psihološko, seksualno ili ekonomsko, ostavlja dugotrajne posljedice ne samo na žrtve, već i na promatračice_e i počiniteljice_e. Prema međunarodnom istraživanju o zdravstvenom ponašanju učenica_ka iz 2018. godine, gotovo svaki_a deseti_a učenik_ca u Hrvatskoj bio/bila je izložen(a) nasilju ili ga je počinio_la. Posebno zabrinjava podatak da su mladi u Hrvatskoj izloženiji nasilju u odnosu na svoje vršnjake u drugim zemljama. Uz to, sve češće se bilježi pojava normalizacije nasilnih obrazaca, posebno kroz utjecaj društvenih mreža i pop kulture, koja agresiju, toksičnost i emocionalnu manipulaciju često prikazuje kao „romantične“ ili poželjne oblike ponašanja u vezama.

Projekt se temelji na dosadašnjem iskustvu organizatora, Nansen dijalog centra i Kluba studenata psihologije PSIHOS, stečenog tijekom globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“. Tada je u osam osječkih srednjih škola održano devet radionica koje su kod učenika i učenica izazvale snažan interes i pokazale koliko je mladima važan prostor za otvoreni dijalog o emocijama, odnosima i nasilju. Upravo ta iskustva bila su poticaj za širenje aktivnosti i izgradnju sustavnijeg programa koji bi obuhvatio i druge oblike nasilja.

Stoga, projekt I ljubav ima granice – Osnaživanje mladih za nenasilne odnose odlučio se usmjeriti na srednjoškolce_ke, s posebnim naglaskom na učenike_ce strukovnih škola. Ova skupina mladih suočava se sa specifičnim socijalnim, emocionalnim i obrazovnim izazovima, što ih čini ranjivijima na rizična ponašanja i otežava im prepoznavanje nasilja i toksičnih odnosa. Istraživanja pokazuju da učenici_e trogodišnjih strukovnih škola češće imaju školske poteškoće, negativne stavove prema obrazovanju, manju privrženost školi te su skloniji konzumaciji alkohola, cigareta i marihuane. Sukladno tome, projekt će se provoditi u dvjema osječkim školama – Medicinskoj školi i Obrtničkoj školi.

Osim što će se u sklopu projekta provoditi istaknute radionice, projekt želi uključiti i druge mlade od 15 do 25 godina kroz niz aktivnosti koje će se održavati od listopada 2025. do ožujka 2026. Aktivnosti uključuju radionice izrade transparenata, dizajniranja stickera, parlaonice o nasilju u vezama, grafiterske i bubnjarske radionice, kao i druge kreativne prijedloge mladih koji budu u skladu s ciljevima projekta.

Stoga, pozivamo sve zainteresirane mlade da se prijave za sudjelovanje putem naših društvenih mreža (FB i/ili IG) ili slanjem emaila na office@ndcosijek.hr

Izuzev što se projekt bavi edukacijom o prepoznavanju nasilja i razvojem emocionalne inteligencije, projekt uključuje i dugoročne strategije održivosti. Sudionicama i sudionicima bit će osigurani praktični materijali, smjernice i kontakti relevantnih organizacija kako bi znanja i vještine stečene tijekom radionica ostale korisne i nakon završetka programa. Aktivnosti neće stati s krajem projekta te su planirane redovite objave edukativnog sadržaja na društvenim mrežama, kao i pružanje mogućnosti za daljnji angažman mladih kroz volontiranje, dodatne edukacije i sudjelovanje u novim inicijativama Nansen dijalog centra.

Projekt I ljubav ima granice ne završava jednom odrađenom radionicom. Riječ je o procesu u kojem se mladima pruža prostor za rast, promišljanje i djelovanje, ne samo u svrhu osobnog razvoja, već i u cilju izgradnje zdravijeg i pravednijeg društva u kojem nasilje nije prihvatljivo, nego prepoznato i aktivno suzbijano.

Projekt financiran sredstvima Europske unije. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije ili Agencije za mobilnost i programe EU. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Nansen dijalog centar

Cvjetkova 32, 31000 Osijek - RH

+385 31 494 257

Copyright © 2025 Nansen dijalog centar Osijek, sva prava pridržana.